Kargo desi hesaplama nasıl yapılır?

İşletmenize ait bir e-ticaret sitesi açacaksanız veya direkt olarak e-ticaret sektörüne giriş yapacaksanız kuşkusuz en önemli detaylardan biri de ürünlerinizi müşterilerinize ulaştırmak Yani kargo hizmeti. Gerek operasyon gerekse lojistik sürecinin kusursuz işlemesi müşterinizi hayli memnun edecektir.

Memnun müşteriler başka müşterilerin de size gelmesini sağlar. Elbette müşterilerin en sevdiği şeylerden biri de satın aldıkları ürünün hızlıca teslim edilmiş olmasıdır. Yani, kargonun zamanında hatta beklediklerinden erken ulaşması müşteri memnuniyeti için büyük önem taşımaktadır.

Ürünlerin üretimden son halkaya yani alıcıya ulaşana kadarki süreçlerin tümüne lojistik denmektedir. Özellikle e-ticaret işine girdiyseniz sizin için lojistik demek kargo süreci demektir. Firmalar çeşitli kargo şirketleri ile anlaşarak genellikle bu süreci kolaylaştırır. Ödemeleri de kargo desisi üzerinden yaparlar.

Kargolarla alakalı e-ticaret sitesi sahiplerinin aklındaki en önemli sorulardan biri kargo desisi nasıl hesaplanır sorusudur. Aslında bunu hesaplaması hiç de zor değildir. Basit bir en – boy – yükseklik hesaplamasıyla hangi kargoya ne kadar ödeme yapacağınızı kendiniz de kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Sadece kargo desisi hesaplama değil, kargo süreci ile alakalı bazı sorularınızı da sizin için cevaplayacağız. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde süreçle alakalı birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Dilerseniz öncelikle işin temelinden, yani kargo desisinden başlayarak adım adım ilerleyelim.

Kargo desisi nedir?

Kargolarınızın hacimsel ağırlığına desi denmektedir. Kargo şirketleri fiyatlarını desi üzerinden hesaplamaktadır. Bu yüzden bir e-ticaret sitesi sahibinin veya girişimcisinin kargo desi hesaplama yöntemlerini bilmesi gerekir. Ticarette en önemli şeylerden biri neye ne kadar ödemen gerektiğini bilmektir. Kargo ödeme yapılacak kalemlerden sadece bir tanesi olmasına rağmen en önemlilerindendir.

Kargo maliyetlerini bilmek ürününüzün fiyatını belirleme konusunda da önemli etmenlerden biridir. Satıcılar maliyet üzerine karlarını ekleyerek sattıkları ürünleri müşteriye ulaştırır. Bu yüzden hiçbir e-ticaret girişimcisi zarar etmek istemez. Kargo için gereğinden fazla harcama yapmak sizi zarara sokabilir.

Kargo desisi nasıl hesaplanır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir ürünün desisi o ürünün hacimsel ağırlığı anlamına gelmektedir ve basit bölme ve çarpma işlemleriyle desi hesaplaması yapmak mümkündür. Yani, temel dört işlem bilen hemen herkes ürünlerin desilerini kafasından bile hesaplayabilir. Tabii, çoğu zaman tam sayılar çıkmaz. Hesap makinesi kullanmak böyle bir durumda size yardımcı olacaktır.

Desi hesaplanırken yollanacak kolinin ya da kutunun en, boy ve yüksekliği birbirleriyle çarpılır. Çıkan sonuç ise 3000’e bölünür. Sonuç bize kolinin desisini gösterir ve kargo fiyatı hakkında da kesin bir ipucu verir. Aşağıdaki örneklerden desi hesaplaması konusunda fikir edinebilirsiniz.

EnBoyYükseklikDesi
50 cm40 cm30 cm/ 300020 desi
10 cm10 cm30 cm/ 30001 desi
20 cm30 cm40 cm/ 30008 desi
30 cm30 cm10 cm/ 30003 desi

Yukarıdaki tabloda en, boy ve yükseklik oranları cm üzerinden verilen 4 ürünün desisini hesapladık. Desi hesaplaması yapılırken yukarıda sizinle paylaştığımız formül olan desi hesaplama formülünü kullandık.

Desi Hesaplama Formülü: En x Boy x Yükseklik / 3000 formülüyle siz de kargolarınızın desilerini kolayca hesaplayabilirsiniz. İşletmeler bu iş için genellikle bir Excel tablosu oluşturur. Excel tablosuna tek tek değil, birden fazla ürünün değerlerini koyarak tek seferde hepsinin desilerini öğrenebilirsiniz. 

Müşterinize yollayacağınız ürünün desilerini hesapladıktan sonra yapacağınız ödemeyi de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tabii bunun için anlaştığınız ya da o an gönderim yapacağınız kargo firmasının birim başına belirlediği fiyatı da bilmeniz gerekmektedir. Kargo firmaları bazen devamlı müşterileri için kolaylıklar sağlayabilir. Çeşitli indirimler yapabilir.

Desi hesaplamasını yapıp kargo bedelini öğrendikten sonra ürün kargolama ve yollama konusunda da nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz lazım. Çünkü desi hesaplama sadece başlangıç aşamalarından biri. Genel olarak kargo işlemleri daha karmaşık ve daha zorlu olabiliyor. Özellikle ürün iadeleri hem size hem de müşterilerinize sıkıntılar çıkartabiliyor.

Bu yüzden e-ticaret sitesi sahiplerinin kargo işleminin her safhası hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olması şart. Müşterilerinize kargolarını zamanında ulaştırabilmeniz için kargo firmanızla yapacağınız anlaşma da, kaliteli bir kargo firmasıyla çalışmak da bu sektörde başarının şartlarından biri.

Kargo ve e-ticaret ilişkisi

Kargo desisinin nasıl hesaplanması gerektiğini ve ödemelerin bu desi hesaplamasına göre gerçekleşeceğini artık biliyorsunuz. Bu bilgiyi cebimize koyduktan sonra şimdi de kargo ve e-ticaret ilişkisine geçiyoruz. Lojistik, yani ürününüzü ait olduğu yere göndermek e-ticaretin en önemli adımlarından biridir ve müşteriler ürünün kalitesi ve diğer özellikleri kadar ellerine ulaşma sürecine de önem verir.

Birçok firmanın ve ürünün online müşteri yorumları kısımlarında, sosyal medyada veya forumlarda müşteriler tarafından sırf kargo geç geldi diye yerden yere vurulduğuna hepimiz şahit olmuşuzdur. Bu tarz yorumlar potansiyel müşterilerinizi de etkileyebilir. Bu sorundan kaçış imkansızdır. İlla ki bir aksilik çıkar.

Bu aksilikler sizden kaynaklı olmasa da müşterileri buna aldırmaz. Önemli olan bu tarz şikayetleri en az şekilde duymaktır. Bu da tamamen size ve kargo konusunda oluşturacağınız sisteminize bağlıdır. Doğru bir sistem oluşturduğunuzda en az şikayet alan firmalardan biri olabilirsiniz. Bu bile müşteri kazandıracak bir özelliktir.

E-ticaret firmaları işe başlamadan önce maliyet ve bütçe hesaplaması yapar. Bu hesaplama içerisinde birçok kalem vardır. Bu kalemlerden en önemlilerinden biri de kuşkusuz lojistik ve kargo maliyetleridir. Kargo için belirlenen maliyetin bütçedeki miktarı reel miktarla eşit ya da altında olmalıdır. Yoksa daha en baştan zarar edilmeye başlanır.

Kargo fiyatları sizin satacağınız ürün için belirleyeceğiniz fiyata da yansıyacaktır. Bu gayet normal bir maliyet artışıdır. Önemli olan bu artışı minimize etmek müşteriye de en az şekilde yansıtmaktır. Aksi halde müşteri kaybı yaşanabilir. Aynı ürüne sırf kargo bedelinden dolayı yapılacak bir fiyat artışı müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmanıza sebep olabilir.

Eğer e-ticaret sektöründe iseniz ve satışlarınız da gayet iyi gidiyorsa bir kargo şirketiyle mutlaka anlaşma yapmanız gerekmektedir. Kargo firmaları ürünlerin desilerine göre fiyat belirlese de sürekli çalışacağınız için fiyat konusunda az da olsa indirime gidebilir. Bu da az da olsa maliyetlerinizde bir düşüşe sebep olabilir.

Maliyetteki bu düşüşü siz de ürünlerinizin fiyatlarına yansıtırsanız müşterilerinizin daha çok hoşuna gider ve yeni müşteriler kazanmanızın da önü açılır. Ufak bir indirim bile yüzlerce müşteri anlamına gelebilmektedir. Tabii, kargo firmasıyla yapacağınız anlaşmada fiyatın hem sizi hem de kargo firmasını da tatmin etmesi önemlidir. Tamamen bir kazan kazan durumu oluşur.

Kargo anlaşması nedir?

Kargo anlaşması bir e-ticaret sitesi ve kargo firması arasında yapılan, desiye bağlı fiyat üzerinden indirim sağlanarak e ticaret sitesine bir miktar indirim yapılmasını sağlayan, böylelikle de maliyeti düşüren bir anlaşmadır. E-ticaret sitesi kargo firmasının devamlı müşterisi olacağından bu anlaşma kargo firması açısından da faydalı bir anlaşmadır.

Kargo anlaşmaları sayesinde desi üzerinden belirlenen fiyatlar azalır ve bu da e-ticaret firması tarafından müşteriye malın daha ucuza satılmasına olanak sağlayabilir. Maliyetteki indirim ürünün satış fiyatına yansıtıldığında müşteriler siteden alışveriş yapma konusunda daha hevesli olabilir.

E-ticaret sitesi ve kargo firması arasındaki bu anlaşma fiyatta bir sabitlenmeye sebep olur. Böylece e-ticaret sitesinin maliyetleri düşerken kargo firması da site sayesinde sürekli kazanmaya başlar. Bu anlaşmalar hem e-ticaret girişimcisine hem kargo firmasına hem de müşteriye büyük avantaj sağlar.

Kargo anlaşması nasıl yapılır?

Bir e-ticaret şirketinin bir kargo firmasıyla anlaşma yapması için çeşitli adımların izlenmesi gerekmektedir. Faturalandırmalar şirket adına yapılacaktır. Kargo firmaları e-ticaret şirketlerinden çeşitli belge ve evraklar talep etmektedir. Evraklar tamamlandığında kargo anlaşması da sağlanmış olur. Kargo anlaşması için gerekli olan evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Sözleşme
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Vergi Levhası
İmza Sirküleri
Ticaret Sicil Gazetesi

Tüm bu belgeleri tamamlayıp sözleşme imzalandıktan sonra e-ticaret firması kargolarını en kısa sürede indirimli olarak göndermeye başlayabilecektir. Sözleşmenin kabulü çok da uzun bir süreç değildir. Anında gerçekleşebilen bir işlemdir. Karşılıklı imzalar atılmasının ardından kargo anlaşması tamamlanacak ve iki taraf için de kazançlı bir durum ortaya çıkacaktır.

E-ticaret şirketlerinin kargo sürecinde dikkat etmesi gerekenler

E-ticaret şirketleri açısından kargo süreci basit ve sıradanmış gibi görülebilir. Fakat, dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Özellikle anlaşma yapıldıktan sonra asıl önemli olan kısım başlar. Yani, satın alınan ürünün müşteriye ulaştırılması. Daha önce de belirttiğimiz gibi, müşteriler ürünlerine kavuşma konusunda genellikle sabırsızdır ve kargo ücreti ödemeyi de pek sevmezler.

Bedava kargo seçeneği

İnternetten bir ürün satın aldığımızda hepimiz kargo bedeline bakarız. Birden fazla seçenek varsa genellikle en uygun fiyatlı olanı işaretleriz. Bir müşteri gibi düşündüğünüzde ve empati yaptığınızda bunun ne kadar haklı bir durum olduğunu görürsünüz. Özellikle bedava kargo konusunda müşterilerin özel bir zaafı vardır.

E-ticaret firmalarından alışveriş yapan müşterilerin çoğu kargoya ücret ödemek istemez ve her zaman ücretsiz kargo hizmeti veren firmalardan alışveriş yapar. Siz de ürünlerinizi ücretsiz kargo seçeneğiyle müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Bunu yaparken de kargo ücretini ürünün fiyatı içerisine eklemeniz mümkündür. Birçok e-ticaret firması bunu yapmaktadır.

Müşterilerin çoğu bu durumun farkında olsalar da bunu önemsemezler. Bedava kargo seçeneği her zaman satışlara olumlu katkıda bulunan bir hizmettir. Kargoya ücret alınmadığı öğrenildiğinde e-ticaret sitenizden alışveriş yapan insanların sayısı da artacaktır. Her firmanın bunu göz önünde bulundurması gerekir.

Elbette sadece kargonun bedava olması müşteriyi çekmez. Müşteriler aynı zamanda ürünlerine çabucak kavuşmayı da arzular. Teslimat süresi müşteri memnuniyeti için oldukça mühimdir. Kargo ücretsiz de olsa hiçbir müşteri satın aldığı ürünü günlerce beklemeyi arzulamaz. Sırf bu yüzden müşteri kaybeden birçok firma bulunmaktadır.

Size bağlı olmayan, elinizde düzeltme imkanı bulunmayan durumlarda da kargolarınız yerine geç ulaşabilmektedir. Hiçbir e-ticaret şirketi bu konuda kusursuz değildir. Fakat, bu sorunu en aza indirmek sizin elinizde olan bir şeydir. Çabuk teslim edilen kargonun daha çok müşteri anlamına geldiğini bilmeniz gerekir. Aksi durumda, geç giden kargo da müşteri kaybı demektir.

Kargo entegrasyonu nedir?

Kargo entegrasyonu bir e-ticaret firmasının vazgeçilmezleri arasında yer almalıdır. Bu entegrasyon ürünlerinizi satın alan müşteriler açısından size daha çok güvenmeleri için daha fazla sebep sağlar. Müşterilerinizin memnuniyetinin yanında güvenlerini de kazanmış olursunuz.

E-ticaret siteniz üzerinden alışveriş yapan bir müşteri mutlaka ürününün anlık olarak nerede olduğunu bilmek, arada sırada da kontrol etmek isteyecektir. Kargo entegrasyonu da tam olarak bunu sağlar. Hatta çeşitli gecikme durumlarında müşteri hatayı sizde değil kargo firmasında görür. Böylelikle size karşı olumsuz bir geri dönüş sergilemez. Eğer bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz kargo entegrasyonunu mutlaka gerçekleştirmelisiniz.


Ücretsiz E-Ticaret Sitenizi Şimdi Açın!

Şirket sahibi olmasanız bile, e-ticaret sitenizi dakikalar içinde açıp hemen satış yapmaya başlayın.